Çiğdem Hürsen, 1983 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Lefke’de tamamladı. 2005 yılında Girne Amerikan Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Birleştirilmiş Tezsiz Yüksek Lisans Programından mezun oldu.

Ayrıca 2007 yılında Yakın Doğu Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Yüksek Lisans programını tamamladı. Yine Yakın Doğu Üniversitesi’nde Eğitim Programları ve Öğretim Anabilim Dalı Doktora programını 2011 yılında tamamladı. Ocak 2012 yılında ise Yakın Doğu Üniversitesi tarafından Yard. Doç. Dr. unvanına atanan Çiğdem Hürsen, Ekim 2013 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı olarak atanmıştır. Yine ayni tarihte Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Anabilim Dalı Başkanı olarak da atanan Çiğdem Hürsen, Kasım 2013 tarihinden itibaren Yakın Doğu Üniversitesi, Yeni Programların Açılması ve Akreditasyon Koordinatörlüğü görevine de getirilmiştir.

Kıbrıs Eğitim Bilimleri Derneği Yönetim Kurul Üyesi olan Çiğdem Hürsen’in Uluslararası bilimsel indexlerde taranan dergilerde yayınlanan makaleleri, Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan bildirileri ve yazılan kitapları bulunmaktadır.